Jakie kieliszki wybrać do podawanego wina? 

Wino białe - najczęściej podajemy w kieliszkach nieco niższych o węższych czaszach. Taki kształt ma utrzymać niższą temperaturę wina oraz wydobyć głębię aromatów. Wina dojrzewające w dębowych beczkach, zaleca się podawać w kieliszkach z czaszą o większej średnicy. Taka budowa szkła podkreśla jego kremową, oleistą strukturę.

Wino czerwone - podajemy w większych i wyższych kieliszkach aby bardziej skupić się na jego aromacie. Ponadto, podane w szerszym kielichu wino czerwone, staje się w odbiorze gładsze, delikatniejsze, poprzez złagodzenie wpływu tanin na smak.

Wino różowe - podajemy w kieliszkach o węższej czaszy. Zaokrąglona forma kieliszka zapewnia optymalne warunki dla uwalniania się często bogatych, aromatów win różowych.

Wino musujące - podajemy w wysokim, wąskim, delikatnie rozszerzanym kieliszku, co z jednej strony pozwala zachować niską temperaturę wina, a z drugiej pozwala na swobodne ulatnianie się delikatnych „bąbelków”.

Wino deserowe - podajemy w kieliszkach niższych, o wąskim kielichu zwężającym się ku górze. Kształt ten sprawia, że etanol zawarty w tym winie nie ulatnia się zbyt szybko, a wino nie traci aromatu.