Rosja - Rosjanie spisują na kawałku papieru swoje marzenie, spalają go, wrzucają do szampana i wypijają przed godziną 00:01.

Brazylia - mieszkańcy ubierają się na biało, aby odstraszyć złe duchy, należy również 7 razy przeskoczyć falę - każdą innego dnia tygodnia. Nietypowym elementem brazylijskiego Sylwestra jest złożenie daru dla bogini Lemanja. Są to kwiaty lub kosmetyki i należy wrzucić je do wody. Jeżeli wrócą to znaczy, że nie przyjęła daru i musisz spróbować za rok!

Chile - mieszkańcy Chile przed północą zjadają garść soczewicy -ma to zapewnić im sukces w pracy i dużo pieniędzy.

Boliwia - Boliwijczycy wierzą, że zakładając czerwoną bieliznę w Nowy Rok przyciągną do siebie miłość. Z kolei nowa bielizna ma zapewnić im dostatek przez następnych 12 miesięcy.

Filipiny - na filipińskich stołach w sylwestrową noc muszą pojawić się okrągłe owoce. Owalny kształt symbolizuje monety. Im więcej ich jest, tym bardziej bogaty będzie nowy rok.

Rumunia - czytanie z fusów po herbacie to nic wobec czytania ze skórki cebuli. 31 grudnia mieszkańcy Rumuni obierają cebulę i solą ją. Po skórce są w stanie później ocenić, jaka pogoda będzie w nadchodzącym roku.

Belgia - Belgowie ze swoimi zwierzętami nie rozmawiają w Wigilię, a właśnie w Sylwestra. Według przesądów ma to zapewnić dobre zdrowie przez cały rok.

Irlandia - Irlandczycy świętują nowy rok wieszając na ścianie bochenki chleba. Według wierzeń pomagają one odpędzić złe duchy.

Estonia - Estończycy na jeden dzień zapominają o liczeniu kalorii i odchudzaniu., bo wierzą, że im więcej się zje w Nowy Rok, tym będzie on bardziej bogaty.

Finlandia - wróży się tu ze stopionej cyny. Podobnie jak w Polsce podczas Andrzejek, Finowie w Sylwestra leją stopioną cynę do wody. Kształt, który przybierze zastygnięty metal pokazuje, co czeka w nadchodzącym roku.

Dania - im więcej potłuczonego szkła na progu, tym będziesz bardziej popularny – uważają Duńczycy. Już tradycją jest, by w Nowy Rok potłuc talerze i szklanki na progu domu osób, które się lubi.

Kolumbia - rok pełen przygód ma zapewnić spacer z pustą walizką wokół domu. Zwyczaj jest także praktykowany w Boliwii, Argentynie, Wenezueli i Meksyku.

Białoruś - kogut przewidujący rychłe zamążpójście? Na Białorusi nie ma potrzeby rzucania bukietu podczas wesela. W Sylwestra niezamężne kobiety siadają w kółku, każda z nich trzyma stos kukurydzy. Ta pierwsza wyjdzie za mąż, której kukurydza zostanie zjedzona przez koguta w pierwszej kolejności.

Szwajcaria - Szwajcarzy, którzy chcą zapewnić sobie dostatek, o północy upuszczają na ziemię kulkę lodów. To właśnie stracony deser ma zapewnić pomyślność.

Ekwador - w ostatni dzień roku Ekwadorczycy palą zdjęcia, które przedstawiają coś, czego nie chcą „zabierać” ze sobą w nadchodzący rok. Innym zwyczajem związanym z ogniem jest palenie stracha na wróble w celu odgonienia złych duchów.

Argentyna - w Nowy Rok trzeba wejść prawą nogą. Dlatego też przed wybiciem północy należy stanąć na lewej nodze. Gdy tylko nastanie nowy dzień należy postawić prawą nogę na ziemi. To symboliczne wejście w Nowy Rok.