Gdzie znajduje się najstarszy region winiarski na świecie? W Gruzji uprawę winorośli rozpoczęto 7 do 5 tysięcy lat p.n.e., kiedy mieszkańcy południowego Kaukazu zauważyli, że pozostawiony na zimę w zagłębieniach sok z winogron zamienia się w wino. Od 4000 p.n.e. Gruzini zakopywali w ziemi gliniane naczynia zwane kwewri, w których przechowywali gotowe wino w odpowiedniej temperaturze. Wino w niektórych glinianych amforach mogło być pozostawione tak nawet na 50 lat.

Poza tym wina gruzińskie są wyjątkowe, ponieważ szczepy winogron z których powstają nie występują poza Gruzją nigdzie na świecie. Uprawa winorośli i metody produkcji najlepszych win nie zmieniły się od setek lat. Dla ludzi ceniących ekologiczne uprawy i najwyższą jakość stanowią rarytas.

Co jeszcze wiemy o Gruzji? Mieszkańcy są bardzo przyjaźni, aczkolwiek należy uważać na drogach, bo są niezbyt dobrymi kierowcami. Gruzini wyprzedzają na trzeciego, a sygnalizują to zazwyczaj używając klaksonu, zamiast kierunkowskazów. Nie zmienia to jednak faktu, że wina przez nich wytwarzane są naprawdę znakomite.

I na koniec, czy wiecie co to jest czurczchela? To gruziński snikers, który możecie zrobić sami, a do jego wykonania będziecie potrzebować:


☑️ litr świeżego soku z winogron
☑️ 7 płaskich łyżek mąki pszennej
☑️ 2 szklanki orzechów włoskich (najlepsze połówki i ćwiartki)
☑️ igłę z białą nitką (20 cm)


Orzechy nawlekamy na nitkę do długości około 10 cm. W misce mieszamy 1 szklankę i dodajemy mąkę. Resztę soku zagotowujemy w garnku z szerokim dnem, a następnie dodajemy wcześniej przygotowany sok z mąką, dokładnie mieszamy i ponownie zagotowujemy na małym ogniu, pilnując aby masa się nie przypaliła. Po około godzinie, gdy przybierze kolor brązu i konsystencję ciągnącego się kajmaku - zanurzamy w niej sznury orzechów (musi być gorąca), a następnie wieszamy i suszymy kilkanaście godzin (najlepiej całą dobę), aby zastygła. Wyjmujemy nitkę poprzez pociągnięcie i kroimy na kawałki.
I najważniejsze! Do takiego pysznego deserku nie zapomnijcie o czerwonym półsłodkim winie, najlepiej gruzińskim.

P.S. Aby spróbować wina prosto z Gruzji nie musicie tam jechać, wystarczy odwiedzić nasz sklep. Polecamy wyśmienite czerwone półsłodkie wino gruzińskie Kamionka Green Ceramic Bottle, lub Kamionka Brown Ceramic Bottle, oraz białe półwytrawne wino Chochori Pirosmani.


Gaumardżos!