Pinot Grigio to szara mutacja odmiany pinot, która zrobiła największą karierę w ostatniej dekadzie, zwłaszcza w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, a jeszcze nie tak dawno uprawiana była raczej w chłodniejszych obszarach Europy.
Największą jej zaletą jest to, iż daje wina o sporej zawartości ekstraktu, średniej lub wysokiej kwasowości, oraz o bardzo intensywnym, czystym i mocnym aromacie. W winie wyczuwalne są aromaty jabłek, cytrusów z delikatnymi nutami korzennymi, kwiatowymi, nutą miodu i migdałów. Dobrze nadaje się do wyrobu win półwytrawnych, a nawet słodkich. Znana jest również pod innymi nazwami: rulander (ruländer), grauburgunder, szürkebarát, pinot sivi, malvoisie.

W naszym sklepie pojawiła się nowa propozycja: białe wytrawne wino Santa Margherita Pinot Grigio. Winogrona, z których produkowane jest Pinot Grigio, rosną w Dolinie Versa. To pierwsze Pinot Grigio, które pod marką S. Margherita pojawiło się na międzynarodowym rynku i do dnia dzisiejszego zajmuje pozycję światowego lidera. Ma przyjemne lecz intensywne aromaty oraz posmak jabłek. Jest ciekawą propozycją jako aperitif do słodkich deserów, a także owoców morza, mięs drobiowych, makaronowych dań oraz tych na bazie ryżu.