W zasadzie na pierwszy rzut oka, hiszpański sylwester nie różni się niczym od polskiego. Jednak jak odrobinę zgłębimy temat to wyjdą na jaw pewne przesądy, które mają wpływ na pomyślność w nowym roku mieszkańców tego uroczego kraju.

Sposoby świętowanie Sylwestra i Nowego Roku są bardzo podobne do polskich, czyli organizowane są przyjęciach w gronie rodziny i przyjaciół, przed północą wychodzi się na zewnątrz, aby podziwiać pokaz sztucznych ogni, a potem już tylko zabawa do białego rana.

Noworoczny toast zazwyczaj wznosi się szampanem albo cavą. Oprócz tego, zwyczajowo organizuje się duże fiesty w centrach większych miast.

Oprócz tych podobieństw, mamy również różnice, a wytyczają je hiszpańskie noworoczne przesądy.

Po pierwsze należy założyć nową bieliznę, a najlepiej jeśli będą to czerwone majtki lub cokolwiek w tym kolorze, bo Hiszpanie wierzą, że ten kolor przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

Po drugie należy zjeść  12 winogron (po jednym z każdym uderzeniem zegara) - jest to najpopularniejsza tradycja sylwestrowa w tym kraju, a połykanie winogron ma oczywiście przynieść szczęście i pomyślność w ciągu następnego roku.

Po trzecie zanim wypijesz szampana, wrzuć do kieliszka z szampanem przedmiot wykonany ze złota (najlepiej pierścionek, kolczyk lub obrączkę). Rzeczy tych nie powinno się wyciągać aż do momentu, gdy wypije się całą zawartość kieliszka i uściska wszystkich z którymi świętuje się nadejście Nowego Roku. Możesz wrzucić też pierścionek do kieliszka małżonka, wtedy zagwarantujesz sobie szczęście w małżeństwie przez kolejny rok (bądź natychmiastowym pechem jeśli tego nie zauważy i połknie wraz z trunkiem). Jeśli zaś wrzucisz go do kieliszka osoby, w której jesteś zakochany, to możesz mieć pewność że uda Ci się zdobyć jej serce.

Po czwarte ważną rolę pełni również walizka. Jeśli czujesz, że masz już dość podróży, przejdź się z walizką po mieszkaniu i postaw ją pod drzwiami, a to zagwarantuje spokój przez kolejnych 12 miesięcy. Jeżeli natomiast jesteś spragniony przygód i wyjazdów, powinieneś przejść się z walizką po ulicach obok domu.

Po piąte szczęście przynosi także soczewica, która jest symbolem obfitości, a zjedzenie z nią potrawy (chociażby 1 łyżki), ma zapewnić pomyślność w kolejnym roku.

I to na tyle jeśli chodzi o zwyczaje panujące w Hiszpanii. Możecie oczywiście sprawdzić, czy są to zabobony, czy nie, nawet jeśli spacerując z walizką po osiedlu ktoś weźmie was za niespełna rozumu ;) Jedno jest pewne - my w 100% polecamy cavę, hiszpańskie wino musujące wytwarzane metodą szampańską!