Chile to kraj słynący z intensywnie owocowych wspaniałych win. Historia winiarstwa zaczyna się tu czterysta lat temu, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy zasadzili winorośl, by produkować wino do celów liturgicznych. Dzisiaj na terenie Chile znajduje się ponad 100000 hektarów winnic.

Chile jest również jedynym krajem na świecie w którym winnic nie atakuje filoksera (groźny szkodnik winnic). Jest to zasługa położenia, a co za tym idzie warunków klimatycznych. Trwający od września do marca sezon wegetacyjny jest słoneczny i bezdeszczowy, a bliskość sześciotysięcznych szczytów Andów, oraz oceanu łagodzi upały. W takim klimacie owoce bez problemów dojrzewają a szkodniki omijają je szerokim łukiem.

W takich idealnych warunkach właśnie powstaje białe wytrawne wino La Piqueta Sauvignon Blanc. Idealnie pasuje do ryb, owoców morza i sałatek, a należy je podawać w temperaturze 16-18 °C.

Polecamy również białe słodkie wino Frontera Moscato, wyprodukowane w najbardziej znanym regionie winiarskim Chile - Central Valley niedaleko Santiago. Można je podawać jako aperitif, do deserów, oraz jako dodatek do ostrych i pikantnych potraw. Świetnie sprawdza się również do letnich koktajli (przepis na samym dole).

Natomiast czerwone wytrawne wino Escudo Rojo pochodzi z najlepszych winnic Doliny Centralnej, położonych pomiędzy szczytami Andów a Oceanem Spokojnym. Ręcznie zbierane owoce fermentują w stalowych, nierdzewnych kadziach. Wino dojrzewa przez 12 miesięcy w beczkach z francuskiego dębu.
Polecamy je szczególnie do potraw z czerwonego mięsa, dziczyzny, oraz dojrzewających serów.

Wszystkie te propozycje znajdziecie w naszej ofercie.

Na koniec obiecany przepis na miodowy koktajl z Frontera Moscato.

Składniki:

125 ml wina Frontera Moscato

sok z całej cytryny
1 świeża duża truskawka (lub 4-5 świeżych malin)
¼ łyżeczki suszonego tymianku (lub 3-4 gałązek świeżego tymianku)
1 łyżeczka miodu

Roztrzep sok z cytryny, miód, maliny i tymianek w shakerze. Dodaj Moscato i potrząśnij, aby połączyć.
Przelej do wysokiej szklanki z pokruszonym lodem i gotowe!