La Mancha zapewne kojarzy się wam z pewnym szalonym rycerzem i jego nierówną walką z wiatrakami, ale... Prawie połowa całej produkcji wina w Hiszpanii pochodzi z La Manchy. Sprzyja temu klimat, który jest tu bardzo suchy o ekstremalnych amplitudach temperatur (które latem często sięgają 40°C, a zimą nawet poniżej –20°C) oraz bardzo niskimi opadami deszczu.

Region przez wieki dostarczał wszelkiego rodzaju prostych win stołowych, z których większość konsumowano lokalnie lub wysyłano do innych części Hiszpanii lub Europy. Dziś znaczną cześć upraw zajmuje odmiana airén, z której robi się neutralne białe wina lub destyluje spirytus.

W La Manchy robi się też wina klasyfikowane jako Vinos de Pago o bardzo wysokiej jakości. Określa się w ten sposób wino z winogron z konkretnych pojedynczych działek (czyli poago, jak we Francji cru). Kastylia La Mancha ma takich pago najwięcej w całej Hiszpanii.

W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo win z tego regionu, ale chcemy polecić szczególnie nasze nowości w kartonowych opakowaniach.

Electum Airen - 5litrów. Gdy już wlejecie je do kieliszka to zobaczycie delikatnie żółty kolor, ze złotą, błyszczącą aureolą. Wyczuwalny delikatny aromat bananów oraz jabłek. A wszystko dopełni podniebienie - początkowo miękkie i świeże, ale z trwałą strukturą i dobrą kwasowością, co nadaje mu żywy smak. Nadaje się idealne do ryb, owoców morza, białych mięs oraz ryżu.

Electum Tempranillo - 5 litrowe wino o pięknym czerwonym kolorze z wiśniowymi refleksami. Bardzo wyraziste o intensywnych nutach jeżyn oraz ciemnych jagód. Na podniebieniu bardzo przyjemne, o delikatnej strukturze tanin. W ustach pozostawia przyjemny, długi posmak. Idealnie nadaje się do serwowania z białymi i czerwonymi mięsami, sosami oraz roślinami strączkowymi.