Savoir-vivre podawania wina:

1. Kieliszki należy ustawić po prawej stronie talerza, na wysokości godziny pierwszej lub drugiej.

2. Podczas otwierania butelki należy uważać, aby podczas wyciągania korka nie doszło do wystrzału - ten zwyczaj jest zarezerwowany dla szampanów. 

3. Nigdy nie należy nalewać wina po same brzegi.

4. Podczas nalewania wina z butelki koniecznie zwróć uwagę na to, czy etykieta jest widoczna dla osoby, którą częstujemy.

5. Kieliszki do białego wina napełniamy do połowy, kieliszki do wina czerwonego napełniamy w około jeden trzeciej ich objętości.

6. Przy nalewaniu dojrzałego wina lekko pochylamy kieliszek - powinno się trzymać go za nóżkę i nalewać wino po ściance kieliszka.

7. Przy nalewaniu wina młodego nie trzeba trzymać kieliszka w ręku, jednak należy lać wino dostatecznie powoli aby się nie wzburzyło. 

8. Podczas nalewania wina do kieliszków należy uważać aby nie zaplamić obrusu lub ubrania.

Najprostszym rozwiązaniem jest trzymanie serwetki przy szyjce butelki, którą w razie czego można szybko wytrzeć ociekające krople. Innym sposobem, jest wykonanie zaokrąglonego ruchu dłonią podczas podnoszenia butelki, tak by krople znajdujące się na krawędzi butelki ściekły po wewnętrznej stronie szyjki, a nie zewnętrznej. Jednak nie jest to prosta metoda, więc zanim ją wypróbujecie na gościach serwując czerwone wino, poćwiczycie wcześniej na butelce wody.

9. Częstowanie winem zaczynamy od gości po naszej prawej stronie.

10. Komu w pierwszej kolejności powinniśmy podawać wino?

Zdania są podzielone. Jedna szkoła mówi o tym, że bez względu na okoliczności zawsze poczęstunek należy zaczynać od kobiety. Druga, że pierwszym kieliszkiem, od którego zaczynamy nalewanie wina, jest kieliszek gospodarza, który sprawdza czy wino jest aby na pewno dobre. W restauracji na pewno kelner naleje jako  pierwszemu odrobinę wina do skosztowania temu kto zamawiał, a po akceptacji rozleje po kolei pozostałym osobom, jednak rozpoczynając od osoby po prawej stronie zamawiającego, a kończąc na zamawiającym.