W świecie wina dla zwykłych miłośników i degustatorów występuje wiele dziwnych , zaskakujących i obco brzmiących słów.  Oto one:

1. Sommelier - doradca w zakresie win, lub wykwalifikowany kelner specjalizujący się w podawaniu wina, bądź specjalista w dziedzinie wiedzy o winie i jego degustacji.

2. Enologia – fachowa nazwa dziedziny nauki, która zajmuje się winem i całą winną tematyką na przykład sposobem uprawy winorośli, produkcją wina, degustacją, warunkami przechowywania.

3. "Wino spełnia reguły danej apelacji" – możemy znaleźć na wielu etykietach win. Co to oznacza? Chodzi o to, że dany trunek został wyprodukowany w danym rejonie, danym roku i według ściśle obowiązujących zasad uprawy winorośli.

4. Bukiet – nie chodzi tu bynajmniej o kwiaty, ale o aromat wina.

5. Dekantacja – chodzi o zlanie wina do jakiegoś naczynia, pomijając osad, który zebrał się na dnie butelki. Dotyczy to starszych win, które długo leżakowały.

6. Finisz – ulubione słowo sommelierów i dość częsty element występujący w opisie na etykiecie wina. Określa wrażenia, które pozostają w ustach po przełknięciu wina. Dobre wino ma zwykle długi lub złożony finisz.

7. Kupaż – słowo, które oznacza nie nic innego, jak połączenie ze sobą różnych gatunków wina (szczepów) lub różnych roczników, dzięki temu uzyskuje się całkiem nowy trunek.

8. Leżakowanie – nie chodzi tu o leżenie na leżaku, ale dojrzewanie wina w beczkach lub innych naczyniach, mające na celu sklarowanie wina i doprowadzenie trunku, by nadawał się do picia.

9. Suknia wina – zespół czynników, które jesteśmy w stanie ocenić samymi oczami, wpływających na daną barwę wina. Opis sukni obejmuje: kolor, przejrzystość, połyskliwość, gęstość, płynność, teksturę wina.

10 Winifikacja - najważniejszy proces produkcji wina czyli przemiana soku z winogron w wino, a fermentacja odbywa się w winnicy, w specjalnych kadziach.