Odpowiedź jest bardzo prosta. Szczepy tych winogron nie występują poza Gruzją nigdzie na świecie. Uprawa winorośli ma tu wielotysięczną historię, a metody produkcji najlepszych win nie zmieniły się od setek lat - to rarytas dla ludzi ceniących ekologiczne uprawy i najwyższą jakość. Niezwykle korzystna relacja ceny do jakości, zaskakuje nawet jurorów na międzynarodowych konkursach, gdzie gruzińskie wina od lat otrzymują najwyższe oceny, nieraz przewyższając jakością drogie produkty z Francji czy Włoch.

Przyglądając się najbardziej cenionym gruzińskim producentom, można się przekonać, że dziś tradycyjne metody produkcji i biologiczne uprawy idą ręka w rękę z najnowocześniejszymi technologiami i precyzyjną aparaturą, aby zagwarantować stałą, powtarzalną ale zawsze wysoką jakość produktu. Producentom udało się przyciągnąć zagranicznych inwestorów, unowocześnić pewne procesy, zachowując przy tym wyjątkowość i charakter.

W Gruzji króluje kult wina jako napoju życia. Nic dziwnego, już 5 tysięcy lat p.n.e. uprawiano w Gruzji winorośle, z tego okresu bowiem pochodzą zarówno odkopane naczynia ze śladami kwasu winnego jak i stare ozdoby. Gruzini zdają się żyć dla wina - nawet na ich nagrobkach zobaczycie motywy winorośli, nie wspominając o zdobieniach na domach mieszkalnych, a finezyjne litery gruzińskiego alfabetu także czerpały inspirację z kształtu roślin winorośli.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą nową ofertą win gruzińskich.