Upał jak w Hiszpanii… A czy znacie historię wina tego kraju? Pierwsze wina były produkowane już pomiędzy 1100 a 500 rokiem p.n.e. w Andaluzji i u podnóża Pirenejów. Pierwszymi producentami byli osadnicy feniccy i koloniści greccy. W 212 roku p.n.e. rozpoczął się podbój Półwyspu Iberyjskiego przez Rzymian. Ci rozwinęli produkcję wina do wielkości pozwalającej wyżywić legiony. Głównymi jednak produktami eksportowymi półwyspu były złoto, srebro, wełna i oliwa. Czyli wino trafiło za sprawą Fenicjan i Greków, jednak popularność i eksport rozpoczęły się w czasach Cesarstwa Rzymskiego. W roku 409 n.e. Hiszpania została najechana przez barbarzyńców z północy, a w 711 przez plemiona arabsko-berberyjskie z południa. Powstały wówczas kalifaty muzułmańskich Maurów, co spowodowało, że liczba winnic spadła, a winiarstwo kultywowano głównie przy klasztorach. Nowe szanse pojawiły się w czasach wielkich odkryć geograficznych. Wino w dużych ilościach wówczas eksportowano do nowych kolonii w Ameryce. W latach pięćdziesiątych XIX wieku w regionie La Rioja po raz pierwszy wyprodukowano wino czerwone metodą bordoską. Największy rozwój rynku i produkcji wina nastąpił po wybuchu we Francji epidemii filoksery. Wielu producentów francuskich straciło swoje winnice a wina zaczęto sprowadzać z Hiszpanii. XX wiek to czas wojny domowej i dyktatury, podczas której nastąpił okres stagnacji i produkcji dramatycznie niskiej jakości wina z olbrzymich spółdzielni. Kolejny skok rynku winiarskiego nastąpił dopiero w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dzięki większym inwestycjom w winnicach ulepszono sposoby uprawy i wytwarzania, co przełożyło się na poprawę jakości wina.

Obecnie Hiszpania ma największy areał winnic na świecie - 1,1 mln ha i zajmuje trzecie miejsce w produkcji wina. W Hiszpanii działa dziesięć tysięcy winiarni w 60 apelacjach i 17 dystryktach autonomicznych.

wino 30Temperatura iście hiszpańska na zewnątrz, a w naszym sklepie trwa równie gorąca promocja na białe półwytrawne, prosto z Katalonii wino Vina Esmeralda. Niezwykle owocowe, idealne do lekkich potraw takich jak owoce morza w każdym wydaniu, melona z szynką, czy sałatek.

Promocja 12 win w cenie 11-tu ma jeszcze dodatkowy atut - darmową wysyłkę.