Wino w kartonie (cask wine, bag-in-box, BiB) to popularne określenie na opakowanie typu bag-in-box zawierające wino. Wino znajduje się w foliowym worku ze szczelnym kranem, a worek umieszczony jest zazwyczaj w kartonowym pudełku. Koncept wina w kartonie powstał w Australii

Pierwsze wino w kartonie zostało opracowane przez australijskiego winiarza Thomasa Angove’a. Jako producent win poszukiwał nowego sposobu na pakowanie jego produktu, aby uniknąć podstawowych problemów ze szklanymi pojemnikami – ciężarem, stosunkowo dużą kruchością i szybkim utlenianiem się wina po otwarciu butelki.

Angove został zainspirowany przez zasłyszaną historię o greckich pasterzach, którzy pili wino z worków ze skór kozich. Nie był pierwszą osobą, która zaproponowała używanie opakowanie typu bag-in-box do przechowywania płynu, ale jako pierwszy zastosował to opakowanie do przechowywania wina. Prace nad jego wynalazkiem i badania rynku zajęły dwa lata, ostatecznie opatentował swój wynalazek w 1965 i w listopadzie tegoż roku wprowadził do sprzedaży jednogalonowe (4,5-litrowe) pojemniki z pięcioma gatunkami win. Pierwsze wine casks różniły się od współczesnych pojemników tego typu, brakiem kranu – pudełka były otwierane od góry i worek był ręcznie przecinany, mógł być później zamknięty przy użyciu na przykład spinki ze sprężynką. W 1967 australijski wynalazca Charles Henry Malpas opracował hermetyczny kran Airlesflo, który pozwolił na łatwiejsze nalewanie wina, który w różnych wersjach używany jest do czasów współczesnych. Kran Malpasa został po raz pierwszy użyty przez Penfolds w 1968, które wprowadziło także drugą innowację – plastikowy worek został zastąpiony trwalszym wielowarstwowym, metalizowanym, workiem.

W latach 1997–2013 zanotowano ciągły wzrost udziału win w kartonach wśród wszystkich sprzedawanych win – w 1997 wina BiB stanowiły 19% wszystkich sprzedawanych win, w 2013 udział procentowy win BiB wyniósł 26,5%, natomiast we Francji, gdzie spożywa się najwięcej wina w przeliczeniu na jedną osobę, wina w kartonach w 2012/2013 stanowiły 22,3% sprzedawanych win.

Największym eksporterem win w kartonie jest Australia (15% eksportu światowego), następnie Południowa Afryka, Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania (odpowiednio 14%, 13%, 10%, 8% i 7%).