Nie jest to taka prosta sprawa, ale przy odrobinie wprawy, będziemy mogli otworzyć każdą butelkę wina w mniej niż pół minuty. Jak prawidłowo otwierać wino?

1. Na początek łapiemy pion, czyli jeśli wino wyjęliśmy dopiero co z lodówki, musi ono nieco się uspokoić. Ma to znacznie, szczególnie przy otwieraniu butelki naprawdę starego wina, w którym na dnie często zbiera się osad. Musimy mu dać ponownie opaść. W pozostałych przypadkach, wystarczy, że nie będziemy butelką zbyt mocno potrząsać.

2. Zdejmujemy folię, a zaczynamy od przecięcia nożykiem zewnętrznej folii okrywającej banderolę. Po jej usunięciu możemy zabrać się za kapturek okrywający korek. Nacinamy go tuż pod drugim pierścieniem na szyjce butelki. Kciuk ręki z korkociągiem kładziemy na korku, następnie przesuwamy nożyk dookoła. W efekcie powinniśmy pozbyć się górnej części kapturka i odsłonić korek.

3. Wbijamy korkociąg w środek korka pod niewielkim kątem , tak aby wbić ostro zakończoną część spirali. Jeśli wbijemy korkociąg za daleko środka korek może się nam ukruszyć, lub ,co gorsza, nie uda się go wyjąć. Ma to znacznie szczególnie w starych lub źle przechowywanych winach.

4. Wyciągamy korek. Należy pamiętać, że korkociągu nie wkręcamy nigdy do końca. Zawsze powinniśmy pozostawić co najmniej jeden obrót spirali, w przeciwnym razie może się zdarzyć, że przewiercimy korek i uszkodzimy go. Po wkręceniu korkociągu zahaczamy metalowe ramię korkociągu o kant butelki i powoli unosimy prostopadłą do korka dźwignie. Podczas całego tego procesu butelka pozostaje nieruchoma, kręcimy jedynie korkociągiem.

5. Gdy korek niemal wyjdzie już z butelki, ostrożnie wykręcamy korkociąg, a następnie powoli, okrężnymi ruchami wyciągamy korek, tak, by przy wyjmowaniu go z butelki nie wydał żadnego dźwięku. Na koniec przecieramy wnętrze szyjki ściereczką. Wino jest gotowe do nalewania.