Przedstawiamy kilka zasad przechowywania wina, z tym że na wstępie należy zaznaczyć, że tylko 1% win dostępnych na rynku można przechowywać latami, a ponad 90% butelek należy spożyć w przeciągu roku.

1. Pozycja przechowywania

Wina przechowujemy w pozycji poziomej, dzięki temu korek nie wyschnie i ochroni wino przed niebezpieczną w tym przypadku obecnością tlenu w butelce, który pozbawia je walorów smakowych i zapachowych.

2. Temperatura

Stała temperatura przechowywania, czyli najlepszym rozwiązaniem jest chłodna piwniczka, ale w przypadku mieszkania w bloku wystarczy odpowiedni stojak ustawiony w miejscu bez przeciągów, oraz nie w pobliżu piekarnika, czy kaloryfera. 

Najbardziej optymalna temperatura przechowywania wina to 10–14 stopni. Dzięki takiej temperaturze wino zachowa swoją jakość, a przy tym przed podaniem łatwo przygotować je do spożycia, w zależności od tego czy chcemy je ochłodzić lub poczekać, aż nieco się ogrzeje.

Maksymalna temperatura przechowywania wina wynosi 21 stopni Celsjusza, powyżej tej granicy wino zaczyna się psuć, a następnie w okolicy 28 stopni wręcz „gotować”, a co jest z tym związane - traci aromaty i smak.

 Minusowe temperatury również nie są wskazane - wpływają negatywnie na walory wina.

3. Oświetlenie

Należy unikać bezpośredniego kontaktu wina z silnym światłem, zarówno sztucznym, jak i naturalnym. Światło niepotrzebnie nagrzewa wino, może powodować uwolnienie się nieprzyjemnych smaków, a dodatkowo sztucznie przyspiesza proces starzenia wina.

4. Miejsce

Należy wybrać miejsce, które jest spokojne, pozbawione wszelkiego rodzaju wibracji, czy wstrząsów, które mogą zniszczyć strukturę wina.

A co z winem otwartym, ale nie wypitym? Taką butelkę należy schować do lodówki szczelnie zamkniętą. Można ponowne włożenie do szyjki butelki korek, lub użyć pompki próżniowej, która wypompowuje powietrze z pustej przestrzeni butelki, a gumowy korek uniemożliwia ponowne dostanie się tlenu do jej wnętrza. Tak zabezpieczone wino możesz przechowywać w lodówce przez kilka dni, ale nie dłużej niż tydzień.