Zazwyczaj po świętach wielkanocnych rozpoczyna się wzmożony ruch w Urzędach Stanu Cywilnego, bądź kościołach. Obecnie wódka nie jest już jedynym pożądanym trunkiem gości weselnych. Niezbędną pozycją weselnego menu stało się wino. Jakie wino, ile butelek, postaramy się pokrótce wyjaśnić.

Przyjęcie weselne rozpoczynamy od toastu powitalnego pary młodej. Najlepszym wyborem będzie wino musujące: włoskie Prosecco albo hiszpańska Cava. Dla par dysponujących większym budżetem polecamy francuskiego szampana. Dobrze schłodzone bąbelki wprawią wszystkich w znakomity nastrój, a latem dodatkowo przyniosą przyjemne orzeźwienie.

Kieliszki do wina musującego są mniejsze niż te do wina białego czy czerwonego, dlatego przyjmuje się tu nieco inny przelicznik. Jedna butelka wina musującego rozlewana jest na 7 kieliszków. Jeśli zapraszacie na swoje wesele 50 gości, zalecamy kupić 7 butelek.

Natomiast planując uroczystość musicie ustalić, czy podczas przyjęcia wino będzie głównym, czy też jednym z wielu proponowanych alkoholi. Przyjmuje się, że jedna butelka wina wystarcza na 5 kieliszków. Zatem przy założeniu, że wino będzie głównym alkoholem, zaleca się zakup 1 butelki wina dla każdej osoby. Jeśli na przyjęciu weselnym obecny będzie również inny alkohol to spożycie wina zmniejszy się o około 50% i wtedy zaleca się zakup 15-25 butelek dla 50 gości.

I ostatnia kwestia, białe czy czerwone?

To zależy od pory roku i temperatury panującej na dworze podczas przyjęcia. Latem goście zdecydowanie chętniej sięgną po lekko schłodzone białe wino, zaś zimą po czerwone wino. Warto także wziąć pod uwagę grzańca. Zatem latem 2/3 wina powinny stanowić wina białe, a 1/3 czerwone, natomiast późną jesienią oraz zimą proporcje te ulegną odwróceniu.

Smak ciast, tortów i innych słodkości należy również podkreślić odpowiednim winem. Do deserów należy dobrać wino musujące lub delikatnie różowe, z większą dozą słodyczy. Tak jak w przypadku toastu powitalnego, 1 butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 50 gości zalecany jest zakup 7 butelek.

Podsumowując:

Żeby wiedzieć ile wina na wesele należy kupić, trzeba wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj gości, porę roku oraz obecność innych trunków.