Wina są trunkiem często pojawiającym się na naszym stole. Sprawdzają się w roli aperitifu, jak i jako dodatek dopełniający danie. W zależności od tego, jakie składniki znajdują się w danej potrawie, powinniśmy wybrać do nich różne rodzaje win.

Jakie rodzaje win możemy wyróżnić?

Istnieją dwa najbardziej podstawowe podziały: pierwszym jest rozdzielenie win ze względu na ich kolor, a drugim- podział ze względu na słodkość. Przy pierwszej klasyfikacji możemy wyróżnić wina białe, różowe i czerwone. Czerwone wina powstają z winogron o ciemnej skórce, z której wydziela się barwnik nadający purpurowy kolor temu trunkowi. Są to zazwyczaj wina o mocniejszym smaku i aromacie. Wina białe powstają głównie z białych winogron. Ten rodzaj trunku jest lżejszy i bardziej orzeźwiający niż czerwone wino, ale też bardziej kwaskowe. Wino różowe otrzymuje się z tych samych winogron, co wino czerwone, z tą różnicą, że przy produkcji wina różowego skórki po krótkiej maceracji zostają oddzielone od płynu. Dzięki temu procesowi wino różowe uzyskuje swój kolor. Aromat i smak w tym rodzaju wina jest połączeniem dwóch poprzednich- zawiera w sobie aromat wina czerwonego, jak i lekkość wina białego. Dzieląc wina ze względu na słodkość, możemy wyróżnić:

  • • Wina słodkie - ponad 45 gram cukru na litr,
  • • Wina półsłodkie – do 45 gramów na litr,
  • • Wina półwytrawne - do 12 lub 18 gramów na litr,
  • • Wina wytrawne - do 4 lub 12 gramów na litr.

Cukier znajdujący się w winie nazywany jest cukrem resztkowym, czyli nieprzefermentowaną częścią cukru, który pozostał w winie po fermentacji. Druga wartość znajdująca się przy winie wytrawnym i półwytrawnym oznacza dopuszczalny poziom cukru w winie, w przypadku, gdy jego naturalna kwasowość jest wyższa niż określono to w normach. Wino wytrawne ma w sobie odczuwalną goryczkę tanin i kwasowość, w winie półwytrawnym kwasowość praktycznie zanika a taniny łagodnieją. W przypadku wina półsłodkiego słodycz jest lekko wyczuwalna, natomiast w słodkim jest ona na pierwszym planie.

Jakie wino najlepiej współgra z owocami morza?

Owoce morza są produktem szlachetnym i delikatnym, mają bardzo łagodny smak. Z tego powodu wino podawane z nimi nie może posiadać bardzo mocnego aromatu. To wyklucza wino czerwone. Dobrym wyborem będzie delikatne różowe wino, które swoim aromatem podkreśli, ale nie zdominuje smaku owoców morza. Winem pasującym nie tylko do podania z owocami morza, ale również jako dodatek do gotowania jest wino białe. Bardzo lekkie, o cytrusowym aromacie świetnie sprawdzi się do potraw z krewetek, kalmarów czy ośmiornicy. Aromat białego wina świetnie współgra z ich wyjątkowym morskim smakiem. Ostatnią propozycją są wina musujące. Orzeźwiający smak tego rodzaju wina zgrywa się idealnie z ostrygami, kalmarami czy krewetkami.