Święta tuż, tuż, a Ty nadal nie wiesz jakie wino wybrać do pierogów i ryby stojących w towarzystwie kapusty z grzybami. Co więcej, oprócz smacznych potraw czekają jeszcze te słodkie - ciasta świąteczne.

Już doradzamy!

Po pierwsze do tradycyjnych dań wigilijnych (gdzie przeważają ryby) podaje się zazwyczaj białe wino. To jednak nie zawsze się sprawdza, gdyż często dania wigilijne są ciężkie i aromatyczne, zatem warto postawić na stole również wino różowe.

Po drugie wina słodkie, lub półsłodkie idealnie sprawdzą się do dań, takich jak makowiec, czy ciasta z rodzynkami. Z kolei do piernika dobrze podać wino czerwone, można pokusić się nawet o grzańca z dużą ilością przyprawy korzennej.

Po trzecie w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia spożywa się już mięsne potrawy, czyli kurczaki, kaczki, szynki i indyki, do których polecamy białe wino.

Podsumowując:

Do ryb i drobiu odpowiednie jest wino białe, najlepiej wytrawne.
Do tradycyjnych świątecznych ciast (pierniki, keksy, makowce, miodowniki) podaje się wino czerwone słodkie lub półsłodkie.
Do ciężkich potraw  podaje się wino czerwone o cięższej teksturze.
Do pasztetów i wędlin można podawać lekkie, półwytrawne wino.
Jeśli chcesz kupić jedno wino, wybierz na wigilijną wieczerzę wino półwytrawne, białe. Należy je podawać w temperaturze 8 -10 stopni Celsjusza, w kieliszkach z małą czaszą i długą nóżką, które najczęściej przyjmują kształt tulipana. Krawędzie kieliszka zwężają się ku górze, co ma zachować aromat wina na dłużej. Wino białe wlewamy maksymalnie do połowy kieliszka.