1. Cena wina idzie w parze z jego jakością?

Na cenę wina  wpływa głównie to, gdzie i jak jest produkowane, czyli koszty siły roboczej w danym kraju, ręczny lub maszynowy sposób zbioru winogron. I tak, wino wyprodukowane w wielkim koncernie będzie na pewno tańsze od tego w małej rodzinnej winiarni .

2. Czerwone do mięs, białe do ryb?

Ta bardzo uniwersalna reguła niestety nie sprawdza się ostatnio w wielu przypadkach. Owszem, czerwone wino jest bezpiecznym dodatkiem do czerwonych mięs, natomiast młode, białe wino często będzie dobrze komponowało się z daniami opartymi na pieczonych rybach morskich. Jednak potrawy zwykle składają się z wielu składników. Z kolei wina charakteryzują się wielką różnorodnością (charakterystyka i intensywność smaków oraz aromatów, wytrawność itp.). Nie bądźmy więc zdziwieni jeśli w restauracji sommelier lub kelner zaproponuje nam do tuńczyka różowe wino z południa Francji lub Hiszpanii, a nawet młode czerwone wino z Burgundii.

3. Dębowy korek lepszy od zakrętki?

Coraz częściej spotykamy się z butelkami, które zamiast tradycyjnego korka posiadają zakrętkę. Dzieje się tak w szczególnie przypadku trunków wytwarzanych w Nowym Świecie (aż 90% win z Nowej Zelandii posiada tego typu zamknięcie). Składa się na to kilka powodów:

* Szczelność zakrętek powoduje, że młode wina nie utleniają się (drewniany korek posiada mikro-szczeliny) i dzięki temu dłużej zachowują świeżość.

* Eliminowane jest zagrożenie wadą korkową, za którą odpowiedzialny jest związek chemiczny o nazwie TCA (2,4,6-trójchloroanizol), dotykający nawet co dziesiąte wino zamknięte w tradycyjny sposób.

* Zakrętka jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż drewniana zatyczka.

* Wygodniej się otwiera.

* Użycie tradycyjnego korka powinno ograniczać się wyłącznie do win starzonych w dębowych beczkach, które potrzebują dojrzewać w butelce przy minimalnym dostępie tlenu.

4. Im starsze wino tym lepsze?

Niektórzy konsumenci chcąc kupić dobre wino szukają w sklepach tego, które ma najstarszy rocznik na etykiecie. Inni są przekonani, że jeśli potrzymają w piwniczce wino przez kilka lat, to trunek ten stanie się lepszy. Czasami ma to sens, ale bardzo rzadko. Pamiętajmy, że wino nawet przez cały czas zakorkowane z upływem czasu traci swój największy atut jakim jest świeżość. Leżakowanie ma sens w przypadku win długo dojrzewających w dębowych beczkach w winiarniach. Na dodatek konkretny rodzaj win ma swoją określoną żywotność. Wina młode (około 90% obecnych na rynku), zarówno białe i czerwone, są w większości przypadków smaczniejsze jeśli pochodzą z młodszego rocznika.

5. Spożywanie wina szkodzi zdrowiu?

Faktycznie nadmierne spożywanie alkoholu w każdej postaci jest szkodliwe dla organizmu ludzkiego. Jednak zaobserwowana niska śmiertelność na choroby serca w krajach, w których spożycie wina "per capita" jest największe (Francja, Włochy) skłoniła naukowców do wykonania drobiazgowych badań. Okazało się, że czerwone wino zawiera ponad tysiąc substancji mogących wpływać pozytywnie na stan zdrowia człowieka. Jego regularne spożycie w umiarkowanej ilości redukuje poziom złego cholesterolu. Dodatkowo zaleca się pić czerwone wino w przypadku leczenia choroby Alzheimera oraz nowotworów. Niektórzy naukowcy starają się dowieść, że wino może zmniejszać ryzyko zapadalności na depresję. Kolejne poważne schorzenia, którym może zapobiec lampka czerwonego wina to ślepota i udar mózgu.

6. Wino czerwone podajemy w temperaturze pokojowej?

Większość win czerwonych smakuje optymalnie w temperaturze nie przekraczającej 18°C . Nie jest to bynajmniej standardowa temperatura pokojowa, szczególnie w porze letniej, a nawet przez cały rok kiedy w domach włączone jest centralne ogrzewanie. By cieszyć się optymalnym smakiem czerwonego wina przed otwarciem butelki warto włożyć ją na 10-20 minut do lodówki.

7. Wina długo leżakujące w beczce są lepsze od młodych win?

Dłuższe dojrzewanie win w beczce umożliwia ich dłuższe leżakowanie w butelkach, oraz wzbogaca ich bukiet o dodatkowe nuty aromatyczne. Jednak nie zawsze wpływa to na ich jakość. Tym, na co niewątpliwie ma wpływ użycie dębowych baryłek w winiarniach, jest finalna cena wytwarzanych win, czyli: koszt zakupu beczek, powierzchnia winiarni na ich magazynowanie, zaangażowanie personelu do obsługi dodatkowego procesu winifikacji.

W ostatnim czasie widoczna jest tendencja do wyboru przez konsumentów lekkich win, które są bardziej świeże, a nie ciężkie i często przytłumione intensywnym aromatem dębowej beczki.

8. Siarczyny obecne w winie są szkodliwe i odpowiedzialne za kaca?

Widoczna na etykietach win informacja, że zawierają siarczyny nie powinna wzbudzać niepokoju. Dwutlenek siarki to naturalna substancja wykorzystywana w procesie fermentacji win odkąd istnieje winiarstwo. Według przepisów Unii Europejskiej konsument musi być informowany o alergogennym, nawet jeśli jest znikome, oddziaływaniu siarczynów. A niemiłe odczucie suchości i ból głowy po nadużyciu napojów z procentami nie jest bynajmniej efektem działania dwutlenku siarki.

9. Wina różowe są tylko dla kobiet?

Wprawdzie róż jest kolorem preferowanym przez kobiety, ale w przypadku odzieży. Jeśli chodzi o wina, tym różowym przypisano kilka niesprawiedliwych łatek. Oprócz paru funkcjonujących od lat mitów, że nie są eleganckie, mają niewielką zawartość alkoholu, oraz że smakują jedynie kobietom. Nic bardziej mylnego. Zapewniamy, że gdy męska skosztuje kieliszek schłodzonego "rosé" w upalny, letni dzień, to oszaleje na jego punkcie. Inne wino nie będzie tak odświeżające i pobudzające do życia jak różowe.

10. Wina w butelkach z wklęsłym dnem są lepsze?

Dno butelki nie ma wpływu na jakość wina, ale to już materiał na nowy artykuł. Teraz możemy zapewnić: nie bójmy się kupować butelek win z płaskim dnem!