Jakie jest dobre wino? Odpowiedź jest bardzo prosta... Takie, które nam smakuje i dodajmy, że nie musi ono być super drogie. O czym więc należy wiedzieć kupując wino? Oto kilka prostych rad.

kieliszekPo pierwsze:

Jeśli zaczynamy swoją przygodę z winem i nie bardzo wiemy jakie będzie nam smakować, wystarczy zastanowić się nad naszymi preferencjami. Jeśli lubimy pić słodką herbatę, to prawdopodobnie smakować nam będzie wino półsłodkie, lub półwytrawne.

W przypadku kawoszy, jeśli lubimy pić mocną kawę bez mleka, lub gorzką czekoladę, to bardziej przypadnie nam do gustu wino wytrawne. Dla zwolenników latte, nie polecamy wina starzonego w beczce, bo może okazać się zbyt cierpkie. To wszystko tylko nasze sugestie, ale jedno jest pewne - bezpieczne wina to te półwytrawne, o niezbyt wysokiej kwasowości.

kieliszekPo drugie:

Nie zawsze wino im starsze tym lepsze. Większość win powinna być wypita w ciągu dwóch, trzech lat od daty zabutelkowania. W przypadku białych i różowych win - im jest ono młodsze, tym lepiej.

Są oczywiście wina, które można przechowywać przez lata. W tym przypadku należy pamiętać, aby kupować je jednak w sklepach specjalistycznych, a nie popularnych marketach z bardzo prostej przyczyny - przechowywać je należy w odpowiednich warunkach, czyli na przykład w określonej temperaturze, czy świetle.

kieliszekPo trzecie:

Warto czytać etykiety, gdzie wino jest rozlewane - bardzo dobrze, jeśli na terenie danej winnicy.

kieliszekPo czwarte:

Poziom alkoholu w winie zależy od poziomu cukru w winogronach - im więcej cukru, tym więcej alkoholu.

kieliszekPo piąte:

Jeśli ktoś pije wino rzadko, to raczej nie doceni takiego, które kosztuje 200 zł za butelkę - przeciętnemu konsumentowi szybciej zasmakuje prosecco czy cava za 30 zł niż, dajmy na to, szampan za 200 zł.