Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje wino? Otóż produkuje się je z winogron należących do gatunku Vitis vinifera, rzadko z Vitis Labrusca i mieszanki obu gatunków. Do wyrobu wina na skale przemysłową nie stosuje się odmian deserowych, czyli tych, które są przeznaczone do jedzenia.

I tu niejeden ciekawski zapyta, czy wino białe zawsze powstaje z białych winogron? Nie, może powstawać także z ciemnych winogron, jeśli wyciśnięty z nich sok od razu zostanie oddzielony od skórek i poddany fermentacji. Wtedy wino będzie miało kolor biały.

A czy wino różowe to mieszanka wina czerwonego z białym? Nie, różowe wino powstaje tak samo, jak czerwone, tyle, że okres maceracji skórek w moszczu jest znacznie krótszy. Oznacza to, że skórki winogron zostają oddzielone od soku winogronowego zanim zdążą go całkowicie „wybarwić”.

Kolejny nurtujące pytanie niejednego miłośnika win to czy ciemniejsze wino jest starsze od jaśniejszego? Otóż kolor wina zależy od kilku czynników: rodzaju użytych winogron, sposobu winifikacji, i wieku. Barwa czerwonego wina przechodzi od bardzo ciemnej (prawie granatowej, przez odcienie rubinu, krwistej czerwieni do koloru ceglastego). Z kolei wina białe mogą mieć barwę od zupełnie przeźroczystej, przez lekko zielonkawą do słomkowej, żółtej, aż do koloru brudnego złota, a nawet wyblakłego brązu. Wina białe z wiekiem stają się coraz ciemniejsze, wina czerwone, zaś jaśnieją. Niektóre rodzaje winogron dają wina bardzo ciemne, inne, prawie różowe.

I ostatnia rzecz o której chcielibyśmy napisać to jak z wyglądu odróżnić stare wino,  jak rozpoznać wino zepsute?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wino białe o barwie brązowej lub ciemno złotej wskazuje cechy zepsucia. Jest utlenione. Wyjątek stanowią wina wzmacniane oraz produkowane z udziałem szlachetnej pleśni lub częściowo utlenione (tokaj, porto, sherry). Ceglasta barwa wina czerwonego również wskazuje na jego zepsucie. Wiek wina można ustalić patrząc na jego brzeg. Jeśli brzeg wina czerwonego ma barwę fioletową, to wino jest jeszcze młode, gdy barwa ta zmieni się na ceglastą, będziemy mogli mówić o winie dojrzałym. Podobnie zmienia się kolor wina białego, ale jego brzegi będą robić się coraz ciemniejsze, aż osiągnął kolor niemal brązowy.