Na rynku znajduje się mnóstwo propozycji, dlatego wybór dla przeciętnego konesera nie jest łatwy.
Oto kilka rad:

Wybierz odpowiedni dla siebie gatunek ​kierując się jego barwą oraz zawartością cukru, która jest odpowiednio opisana, czyli wytrawne to "sec", półwytrawne - "demi-sec", słodkie - "doux", oraz półsłodkie - "demi-doux" . Wino stołowe, do posiłku, to "vin de table", natomiast regionalne to "vin de pays".

Kolejny wyznacznik to cena. Dobre wino wcale nie musi być drogie, ale powinno być rozlewane na terenie winnicy w której powstaje. Jest wtedy najsmaczniejsze i najbardziej doceniane. Jak poznać kto rozlewał? Jeśli producent rozlewał wino do butelek, to na etykiecie znajdziecie napisy: "Mis en bouteille au château", "Mis en bouteille au domaine" ​lub "Mis en bouteille à la propriété". ​Jeśli wino rozlewał hurtownik: "Mis en bouteille par négociant".

Warto również czytać etykiety na których znajdziecie informacje, które pomogą dokonać dobrego wyboru. Na przykład "Le terroir" określa miejsce, nasłonecznienie konkretnej parceli, ilość deszczu, położenie, mikroklimat. "Terroir" to po prostu indywidualna osobowość miejsca i producenta, która znalazła swój wyraz w winie. "​Cru" to mikroregion, kawałek winnicy z unikalnym terroir. "Grand cru" i "premier cru" to najznakomitsze mikroregiony. Jeśli próbujecie nowej odmiany wina francuskiego, zacznijcie od "villages" – często nie odbiega jakością, a cenę ma znacznie niższą.

Ważna jest również nazwa wina, która sugeruje okolice z którego się wywodzi. Napis "Appelation d'Origine Contrôlée" (AOC) ​umieszczony na etykiecie ​to określenie apelacji, i świadczy o bardzo dobrej jakości wina. W miejsce słowa d'origien wpisuje się nazwę własną apelacji, na przykład "Appellation Bordeaux Contrôlée".

Należy zwrócić także uwagę na główkę butelki. Folia pokrywająca korek powinna być zielona – to znak, że wino było rozlewane na terenie danej winnicy. Litery R na folii "récoltant" - oznacza to, że producent wykorzystał winogrona z własnej plantacji. Jest to synonim dobrej jakości - litera N "négociant", oznacza, że producent zamówił winogrona u innych producentów. Znaczenie ma również dno butelki - im głębsze, tym lepsze wino.

I na koniec wiek wina. W przypadku win francuskich powiedzenie, im starsze, tym lepsze nie do końca jest prawdziwe. Tylko niektóre wina mogą być przechowywane dłużej. Chcąc kupić francuskie białe wino​, warto skusić się na te z poprzedniego roku. Wina białe stosunkowo szybko tracą swoje aromaty. Jeśli mamy rok 2019, wybierajmy wina francuskie białe z roku 2018, ewentualnie 2017. W przypadku win czerwonych​, warto sięgnąć po takie, które dojrzewały od 3 do 9 miesięcy.