Ostatnio w naszej ofercie pojawiło się nowe wino z Chile autorstwa Viña Errazuriz.

Don Maximiano Errázuriz założył Viña Errazuriz w 1870 roku z wielką wizją przyszłości, innowacyjnym i pionierskim duchem, sadząc pierwsze francuskie winorośle w dolinie Aconcagua. Jego zapał i kreatywność zostały przekazane przyszłym pokoleniom, a jego potomkowie skonsolidowali winnicę i umieścili swoje wina wśród najbardziej znanych na świecie, odnoszących sukcesy w chilijskim sektorze winiarskim.

Errazuriz Estate Carmenere to czerwone wino, które wyraźnie koncentruje się na jednej odmianie winogron, a mianowicie Carmenère. Do produkcji zebrano wyłącznie najwyższej klasy materiał winogronowy. Winogrona rosną w optymalnych warunkach w Aconcagui. Po ręcznym zbieraniu winogrona natychmiast docierają do winnicy. Tam są uporządkowane i starannie podzielone. Następnie następuje fermentacja w kontrolowanych temperaturach. Po fermentacji następuje dojrzewanie przez 8 miesięcy w dębowej beczce.

Wino najlepiej spożywać w temperaturze 15-18°C. Idealnie sprawdzi się do jagnięciny z ciecierzycą i suszonymi figami, duszonym kurczakiem w czerwonym winie lub z cielęciną z fasolą i pomidorami.