Historia kultury wina w Mołdawii sięga prastarych czasów.

Jedna legenda łączy wino z bocianem, który trzymając w swoim dziobie winogrona, jest symbolem winiarskiej kultury tego kraju. Opowiadana od dawna historia mówi, że w czasach, gdy Stefan Wielki, najwspanialszy mołdawski przywódca, toczył wojny z Turcją, Mołdawianie oblężeni w zamku w Sorokach, długo i zacięcie stawiali opór. Jednak gdy zapasy wody, zaczęły się kończyć, pojawiły się bociany przelatujące nad twierdzą zrzucające obrońcom kiście winogron, które tak podniosły ich na duchu, że ci zwyciężyli najeźdźcę.

Inna legenda mówi, że gdy Bóg stworzył świat i rozdał go wszystkim narodom, ostatniego dnia przybiegli jeszcze Mołdawianie. Niestety spóźnili się, bo ciężko pracowali i nie wiedzieli, że stwórca rozdaje ziemie. Poprosili o chociażby najmniejszy, najbiedniejszy kawałek ziemi, aby się o niego troszczyć z ogromną miłością. Bóg ulitował się nad spóźnialskimi i przekazał im kiść winogron błogosławiąc im, aby od tej pory zajmowali się tym darem od niego i pomnażali swe winnice. Jak historia długa, Mołdawia od wieków kultywuje boski dar i wokół niego obraca się nie tylko spora część gospodarki, ale także kultura owego niewielkiego kraju

A fakty są takie:

Wiedza dotycząca produkcji wina dotarła na tereny Mołdawii ponad 2500 tysiąca lat temu wraz z Grekami, zaś rozwinęła się za czasów rzymskiego imperium. Dalszy rozwój kultury winiarskiej związany jest oczywiście z czasami panowanie wielokrotnie wspominanego, Stefana Wielkiego, który raczył się solidnymi dawkami boskiego napoju przed bitwami, które zwykł prawie zawsze wygrywać. To za jego czasów sprowadzono do Mołdawii mistrzów, którzy sprawili, iż lokalne wino zyskało sławę w całej centralnej i wschodniej Europie. Po jedynych czasach świetności w historii Mołdawii, które związane są ze wspomnianym władcą, winiarskie tradycje kraju przetrwały dzięki mnichom, jednak przejęcie terenów Mołdawii przez carską Rosję w 1812 roku, ponownie przyczyniło się do rozwoju tego sektora lokalnej gospodarki. To dzięki inwestycjom poczynionym za carskich czasów, mołdawskie wina zdobywały nagrody w europejskich konkursach XIX wieku. Gdy nastał XX wiek, czas okrutnych wojen i przemian, które zmieniły Europę nie do poznania. Mołdawia stała się po II wojnie światowej częścią sowieckiego imperium, co znów, jak w przypadku carskiego przejęcia, mimo politycznej tragedii, przyczyniło się do rozwoju winiarskiej gałęzi gospodarki. Za czasów radzieckich Mołdawska SSR była największym producentem i wewnętrznym dostawcą wina w Związku Radzieckim.