Jak już wiecie grillowane owoce najlepiej współgrają z Muscatami i półsłodkimi lub półwytrawnymi Rieslingami.

Kilka przepisów, które zaskoczą waszych gości podczas wspólnego ucztowania przy grillu:

 

Brzoskwinie
Brzoskwinie przekrój na pół i usuń z nich pestki. Wewnętrzną stroną umieść na grillu. Po kilku minutach obróć owoce na drugą stronę. Jeszcze chwila i gotowe. Miejsce po pestce możesz wypełnić twarożkiem z miodem i rozdrobnionymi orzechami. Owoc możesz też zamarynować w soku z cytryny z dodatkiem cynamonu i grillować skórką do dołu (bez przewracania). Sok z brzoskwini zgromadzi się w miejscu po wydrążonej pestce.

 

Mango
Połówkę mango natnij w kratkę. Pamiętaj tylko, żeby nie uszkodzić skórki. Posmaruj owoc oliwą i piecz około 5 minut na grillu. Najlepiej będzie smakował z kawałkami obranej ze skórki limonki!

 

Awokado
Awokado, choć kaloryczne należy do grupy superfoods, ponieważ zawiera dużo składników odżywczych. Owoc wystarczy przekroić na pół, wyjąć pestkę i skropić sokiem z cytryny. Odrobina oliwy i oprószenie solą morską czy świeżym pieprzem doda wyrazistego smaku. W zagłębieniu po pestce możesz umieścić ulubione kiełki lub pomidorki koktajlowe.

 

Jabłka i gruszki
Owoce umyj i pozbaw gniazd nasiennych. Podziel na cząstki lub pokrój w grubsze plastry. Przed położeniem na ruszt możesz je zamarynować w winie. 5 minut wystarczy, aby cieszyć się smakiem słodkich grillowanych jabłek czy gruszek.