Korkociąg to niewielkie, ale bardzo przydatne narzędzie. Oferta korkociągów na rynku jest szeroka i bardzo różnorodna. Część akcesoriów tego typu ma wyłącznie charakter użytkowy, a ich design jest raczej dość minimalistyczny, ale są także korkociągi o ozdobnym charakterze, które mogą przybierać najbardziej nietypowe kształty. Do najpopularniejszych rodzajów korkociągów należą:

1. Prosty korkociąg ręczny – składa się z uchwytu oraz świdrowego ostrza, które wkręca się w korek. Jest najtańszy i najmniejszy ze wszystkich rodzajów korkociągów, ale też bywa trudny w obsłudze. Wygodnie wkręca się go w korek, ale wyjmowanie korka z butelki przy pomocy tego korkociągu wymaga siły.

2. Korkociąg automatyczny – czyli korkociąg elektryczny. Nie należy do najtańszych, ale za to praktycznie nie wymaga żadnego wysiłku podczas otwierania butelek. Korkociąg do wina elektryczny sprawdza się w zastosowaniu profesjonalnym (na przykład w restauracjach, gdzie otwiera się wiele butelek wina), ale też w warunkach domowych.

3. Korkociąg dźwigniowy – ma specyficzną konstrukcję z dwoma dźwigniami, które unoszą się w górę podczas wkręcania korkociągu w korek. By wyjąć korek z butelki, wystarczy nacisnąć na dźwignie.

4. Korkociąg kelnerski – bywa nazywany również korkociągiem barmańskim, z wyglądu przypomina trochę scyzoryk, gdyż jest składany do równie kompaktowego rozmiaru. Posiada świder korkociągu, otwieracz, a często również mały nożyk.

Który więc wybrać?

Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Po pierwsze rodzaj korkociągu - warto od razu zastanowić się, czy preferujemy korkociąg klasyczny, dźwigniowy, a może korkociąg automatyczny lub korkociąg kelnerski.
Kolejna kwestia to marka, a co za tym idzie również cena.
Ważny jest także materiał z którego jest wykonany, bo bywają wykonane z różnorodnych materiałów - warto wybierać więc te, które są wykonane z tych solidnych i trwałych.
I ostatnia kwestia to design – korkociąg może mieć całkowicie neutralną estetykę, może mieć nietypowy kolor lub kształt. Należy dopasować go do własnych upodobań lub do wystroju wnętrza.

A czy korkociąg nadaje się na prezent?
Korkociąg to świetny upominek na drobne okazje. Wraz z butelką dobrego wina będzie idealnym wyborem dla miłośników dobrych trunków. W charakterze upominku można wybrać korkociąg lepszej klasy (na przykład kelnerski lub automatyczny) albo korkociąg o designerskim wyglądzie.