Jak usunąć plamy z wina? Jest to zależne przede wszystkim od tkaniny, na której powstały. Jedno jest pewne – szybkie działanie błyskawicznie usunie każdą plamę. Pod żadnym pozorem nie wolno prasować poplamionej tkaniny. Ta czynność tylko utrwali plamę, której pozbycie się będzie utrudnione. Delikatne tkaniny bardzo łatwo mogą ulec uszkodzeniu, dlatego wywabianie plam z wina należy wykonywać, stosując najmniej inwazyjne produkty.

Najważniejsza jest szybka reakcja. Zaplamioną odzież najlepiej z siebie zdjąć. Następnie przyłożyć do zabrudzonego miejsca suchą ściereczkę aby wchłonęła nadmiar trunku i plama nie powiększyła się. Kolejnym krokiem jest zmoczenie miejsca gdzie wylało się wino zimna wodą. Unikajmy jednak rozcierania, gdyż wetrzemy zabrudzenie głębiej lub powiększymy plamę. Najlepsza do tego celu będzie zmoczona gąbka, którą będziemy delikatnie dociskać w celu usunięcia zabrudzenia.

A do pozbycia się domowymi sposobami może pomóc:

1. Zwykła mąka ziemniaczana i cytryna. Wystarczy nałożyć mąkę na plamę, a następnie pokropić sokiem z cytryny i zaprać.

2. Plamę można również posypać solą i wetrzeć ją delikatnie w materiał. Powinna wchłonąć czerwony barwnik. Po kilkunastu minutach wypłukać i wyprać ręcznie.

3. Białe wina lub szampan - należy polać nim czerwoną plamę, a następnie zaprać ręcznie.

Sposobów jest naprawdę dużo. Należy jednak pamiętać, że podczas usuwania plam z wina na kolorowych tkaninach, najpierw należy wykonać test koloru (np. na niewidocznym skrawku). To konieczne, ponieważ wykorzystany do usunięcia plamy produkt, może spowodować odbarwienie koloru tkaniny. Plamy po czerwonym winie to nie jedyne, co może ci się przytrafić.

Plama z czerwonego wina na śnieżnobiałym obrusie wydaje się być często katastrofą, niemożliwą do opanowania. Na szczęście są sprawdzone domowe sposoby mówiące o tym, jak usunąć skutecznie tego typu plamy. Wystarczy prześledzić fora internetowe, gdzie gospodynie wymieniają się swoimi doświadczeniami.

Najważniejszą zasadą jest natychmiastowe działanie. Plama z czerwonego wina na białym obrusie może zostać usunięta np. dzięki namoczeniu jej w roztworze spirytusu i wody. Mieszankę przygotowuje się w proporcji 1:1. Można też zamoczyć plamę w wodzie utlenionej (10%).

Usuwanie plam z czerwonego wina na białym obrusie przy wykorzystaniu soli okazuje się skuteczne. W tym celu na plamę nanosi się grubą warstwę soli. Następnie po upływie około 3 minut obrus namacza się w zimnej wodzie przez kolejne 30 minut. Plama powinna zniknąć.

Świeże plamy, reagując bezzwłocznie, można łatwo usunąć. Jednak jak sprać stare, wyschnięte plamy z czerwonego wina? Otóż można usunąć je na kilka sposobów, wykorzystując m.in. wodę utlenioną, spirytus, krem do golenia czy ocet. W przypadku starych plam dobrze sprawdzi się także słynna soda oczyszczona.

Zaschnięte, stare plamy na białym obrusie są znacznie łatwiejsze do wywabienia. Wystarczy zamoczyć obrus w roztworze spirytusu lub w wodzie utlenionej. Trudniej jest z kolorowymi tkaninami. W takich przypadkach można wykorzystać np. krem do golenia. Papkę nakłada się na plamę, rozprowadza i pozostawia do wyschnięcia. Wysuszony krem należy delikatnie zeskrobać i osuszyć tkaninę. Na stare plamy dobrze działa też soda. Tkaninę moczy się w roztworze 4 łyżek sody na 1 l wody.

Wszystkie przedstawione powyżej metody na usuwanie plam z czerwonego wina są skuteczne w zróżnicowanym stopniu. Zależy to przede wszystkim od tkaniny, na której powstała uporczywa plama. Na zakończenie pierzemy odzież w pralce w niskiej temperaturze aby przypadkiem nie utrwalić pozostałości plam. Pomijając wszelkie domowe sposoby na plamy, należy pamiętać, że najważniejsze jest błyskawiczne działanie - to 100% sukcesu.