Na sklepowych półkach znajduje się wiele rodzajów win. Wybór trunku, który sprawdzi się do konkretnego posiłku czy na szczególną okazję nie jest prosty. Wino dzieli się na wytrawne, półwytrawne, słodkie i półsłodkie. Należy również zwrócić uwagę na rozróżnienie na wina białe, czerwone i różowe oraz ich pochodzenie i rok produkcji. Jednak podczas degustacji jednym z częściej poruszanych tematów jest aromat wina, który wpływa na doznania smakowe. Skąd się bierze aromat wina i jaki zapach może mieć ten alkohol?

Co wpływa na aromat wina?

Mimo tego, że wino jest w całości produkowane z winogron, to jego poszczególne rodzaje mogą mieć zupełnie inny aromat. Sekret tkwi nie tylko w doborze odpowiednich składników, ale również w sposobie produkcji. Nie każdy wie, że wina produkowane są na bazie kilkudziesięciu różnych szczepów winogron (a w sumie jest ich niemal szesnaście tysięcy). Z uwagi na to, że każdy szczep winogron ma inny smak, ale również zapach, aromat w białym winie może odznaczać się zarówno orzechami, jak i jabłkami, pigwą czy brzoskwinią.

Ogromne znaczenie ma również tak zwane terroir. Jest to ekspresja mikroklimatu i gleby w miejscu dojrzewania winorośli. Właśnie dlatego wina, które produkowane są w miejscach, w których winorośle poddane są działaniu dużych temperatur, będą wyróżniały się aromatem owoców tropikalnych. Sposób produkcji również wpływa na aromat wina.

Znaczenie ma ilość cukru zawartego w owocach, stopień ich dojrzałości, a nawet rodzaj drożdży, który jest zastosowany w procesie fermentacji. Co ciekawe, nuty zapachowe są nadawane winu również podczas leżakowania w beczce. W zależności od tego, z jakiego surowca została wykonana beczka i jaki jest poziom jej wypalenia, aromaty wyczuwalne w winie mogą być różne.

Jakie aromaty są najczęściej wyczuwalne w winie?

Grupy aromatów wina możemy rozpatrywać w trzech kategoriach. Pierwszą z nich są aromaty pierwszorzędne, czyli nuty zapachowe charakterystyczne dla szczepu. Mowa tutaj o aromatach owocowych, kwiatowych i ziołowych. W przypadku aromatów drugorzędnych i trzeciorzędnych mówimy o tak zwanym bukiecie wina.

Aromaty drugorzędne wynikają z przeprowadzonej fermentacji, dzięki której wyczuwalne mogą być nuty drożdży, piwa, chleba, jogurtu, serów dojrzewających i grzybów. Aromaty trzeciorzędne powstają dzięki współpracy wina z beczką oraz tlenem. W tym przypadku wyczuwalny może być goździk, cynamon, przyprawy, wanilia i cedr.