14 lutego zbliża się wielkimi krokami... Każde święto ma swój symbol, a Walentynki bardzo wyjątkowy. Podaruj swojej drugiej połówce czerwone serce... z wina.

Składniki:

1½ szklanki czerwonego wina
4 łyżki żelatyny deserowej
4 łyżki cukru
silikonowa foremka w kształcie serduszek
mały garnek

termometr cukierniczy

Wlej wino do garnka. Możesz użyć dowolnego czerwonego wina. Jeżeli używasz słodkiego wina, nie musisz dodawać cukru, chyba, że chcesz by było bardziej słodkie.

Podgrzewaj wino na małym ogniu. Korzystając z termometru cukierniczego sprawdzaj jego temperaturę. Wino wrze w temperaturze 70 st C, więc aby zachowało swoje wyskokowe właściwości gotuj je do temperatury maksymalnie 62 st C. Jeżeli nie posiadasz termometru, obserwuj gotujące się wino. Kiedy ujrzysz kilka małych bąbelków odrywających się od dna garnka, zdejmij go z ognia. Zacznij dodawać do wina żelatynę, stopniowo, po jednej łyżce. Gdy żelatyna się rozpuści, dodaj cukier, również stopniowo, cały czas mieszając miksturę.

Mikstura gotowa, przystępujemy do przygotowania foremki. Sylikonową foremkę wysmaruj olejem, dzięki temu łatwiej wyjmiesz serduszka z formy. Przelej wino do formy, pomagając sobie łopatką. Wyrównaj.

Wstaw formę z serduszkami do lodówki na 2-3 godziny lub na całą noc. Gdy będą gotowe, wyjmij je z formy.

Mamy nadzieję, że Wasza druga połowa będzie zachwycona niespodzianką ;)