Dobry alkohol to doskonały pomysł na prezent, zarówno dla bliskiej osoby, jak i dalszych znajomych, a także dla partnerów biznesowych. W jaki sposób dobrać odpowiedni trunek? Jak poruszać się w świecie alkoholi?

Alkohol, który zamierzamy podarować w prezencie, musi być elegancki i w pewien sposób wyjątkowy.

Bez wątpienia kryteria te spełniają wina ze znanych regionów winiarskich. Przy wyborze dobrze jest kierować się przede wszystkim gustem osoby, której chcemy je sprezentować. Warto więc zastanowić się, czy dana osoba gustuje w winach wytrawnych, czy też raczej preferuje słodkie, a także zastanowić się nad jej charakterem, bo wina też mają swój charakter. Dzięki temu osoba, której wręczamy prezent, będzie wiedziała, że poświęciliśmy jej wiele uwagi i poczuje się naprawdę wyjątkowo, a o to przecież chodzi.

Gdy wybieramy wino na prezent, warto postawić na klasykę. Dlatego proponujemy zwrócić uwagę na wina francuskie.  Francja jest kolebką światowego winiarstwa i niekwestionowanym liderem na rynku. Tutaj panują wieloletnie tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie. We Francji dzięki doświadczeniu i wiedzy winiarzy, oraz zróżnicowanych warunków klimatycznych powstają wyśmienite wina. Polecamy wina z dwóch najsłynniejszych regionów - Bordeaux oraz Burgundii.

To właśnie z Bordeaux pochodzi aż połowa szlachetnych win całej Francji. Wina z tego regionu cechuje niezrównana jakość, a ich bukiety są bogate i pełne. Wina w Bordeaux nierzadko się beczkuje, co powoduje, że oprócz nut owocowych w bukietach pojawią się także nuty drewna, skóry, tytoniu, grzanek czy gorzkiej czekolady. Często można spotkać także aromaty wiśniowe lub śliwkowe z nutami korzennych przypraw. Sprawia to, że Bordeaux będzie doskonałym wyborem dla osób ceniących wina bardziej złożone i mocne w bukiecie. Warto też postawić na sprawdzoną apelację wina, czyli oznaczenie, które mówi nam nie tylko o tym, z jakiego miejsca pochodzi wino, lecz także jest potwierdzeniem, że uprawa winorośli do produkcji tego wina oraz proces winifikacji przebiegają według konkretnych wytycznych i spełniają wysokie standardy – określone dla danej apelacji. Co ważne – wysokiej jakości wina z Bordeaux mają wspaniały potencjał starzenia. To oznacza, że mogą leżeć w domowej piwniczce kilka, a nawet kilkanaście lat, czekając na otwarcie w idealnym momencie. I choć pod względem ilości produkcji w Bordeaux królują wina czerwone wytrawne, wytwarza się tu również znakomite słodkie białe wina.

Wina z Burgundii prezentują  natomiast charakter nieco lżejszy i bardziej subtelny. Królują tu dwa szczepy winogron - Chardonnay oraz Pinot Noir, a ich burgundzkie interpretacje uchodzą za najlepsze na świecie.

Przy wyborze burgunda warto znać nazwy ważniejszych apelacji, a nawet winnic, gdyż niezwykle zróżnicowane w tym obszarze gleby i warunki klimatyczne mogą spowodować, że porównując wina z dwóch sąsiadujących winnic, okaże się, że mogą się różnić. Wina ze szczepu Chardonnay rozwijają w bukiecie nuty cytrusów, gruszki, pigwy, jabłka. Są przede wszystkim lekkie, mineralne i rześkie.

Również dobrym pomysłem na prezent, szczególnie w okresie świąteczno-noworocznym, z pewnością będzie szampan. To wino jest produkowane przy użyciu tradycyjnej metody, w której (w odróżnieniu od win musujących) bąbelki powstają w sposób naturalny. Nazwa szampan jest jednak zastrzeżona tylko dla win wyprodukowanych w regionie Szampanii.

Warto wiedzieć, że poza Szampanią również produkuje się wina z bąbelkami przy użyciu tradycyjnych metod. Noszą one wtedy inne nazwy – „szampany” z Burgundii lub Doliny Loary noszą nazwę Crémant, a ich cena jest zdecydowanie niższa niż tych z Szampanii.