Prosecco to musujące wino, a jego nazwa wywodzi się od włoskich, białych winogron, z których jest wytwarzane. Produkowane jest wyłącznie w wybranych regionach północno-wschodnich Włoch. Od 2009 roku nazwa prosecco jest chronioną nazwą pochodzenia geograficznego, którą mogą być oznaczone wina produkowane tylko w dwóch regionach Włoch Veneto i Friuli Venezia Giulia (Prosecco DOC). Natomiast prosecco wytwarzane w prowincji Treviso, na wzgórzach między miastami Trevisto i Veneto oraz Cornuda i Asolo, jest określane jako prosecco DOGS. Wina mające to oznaczenie są uznawane za najbardziej prestiżowe.

Do produkcji wina winogrona zbiera się wcześnie w celu utrzymania wysokiej kwasowości owoców metodą ręczną. Następnie z owoców pozyskuje się moszcz, do którego dodaje się wybrane drożdże, a tym samym rozpoczyna się proces pierwotnej fermentacji, który trwa maksymalnie 8-10 dni. Prosecco jest produkowane metodą Charmata, podczas której wtórna fermentacja odbywa się w hermetycznie zamkniętych, ciśnieniowych zbiornikach zbiorczych ze stali nierdzewnej. Ma to znaczenia dla uzyskania odpowiedniej równowagi między smakiem, aromatem, konsystencją i wielkością bąbelków. Gotowe wino musujące jest przelewane do butelek. Ta metoda jest tańsza od metody, którą produkuje się szampana.

Prosecco dzieli się w zależności od zawartości dwutlenku węgla na musujące (spumante), perliste (frizzante) – półmusujące i stołowe (tranquillo) - bez dwutlenku węgla, określane jako wino spokojne, bardzo rzadko produkowane i eksportowane poza Włochy.

Prosecco spumante i frizzante występują w trzech różnych wersjach w zależności od ilości cukru zawartego w produkcie końcowym.

brutPierwsza to brut - o zawartości do 12 g cukru na litr, najbardziej popularne, zwykle charakteryzuje się cytrusowymi aromatami. Najlepiej podawać je w temperaturze 7-9 stopni. Doskonale sprawdza się jako dodatek do dań rybnych i warzywnych, suszonych szynek, kanapek koktajlowych.

extra dryDruga wersja - extra dry natomiast ma zawartości cukru od 12 do 17 g na litr. Jest to tradycyjne prosecco, o delikatnym, kwaskowym smaku. Najlepiej podawać w temperaturze 8-10 stopni. Doskonale nadaje się do zup warzywnych, owoców morza, białego mięsa, kremowych i białych serów.

Trzecia - dry jest o zawartości cukru od 17 do 32 g na litr, produkowana rzadziej niż brut i extra dry. Charakteryzuje się pikantnym, ale jednocześnie delikatnym smakiem, dzięki połączeniu smaku owoców cytrusowych z jabłkami i brzoskwiniami. Najlepiej podawać je w temperaturze 7-8 stopni z pikantnymi daniami i ciastami.