Wina nowozelandzkie zyskały światowy rozgłos pod koniec XX wieku za sprawą win z odmiany sauvignon blanc. Wzrost popularności pociągnął za sobą znaczne zwiększenie powierzchni winnic i odkrycie nowych regionów nadających się pod uprawę winorośli. Nowa Zelandia jest najbardziej na południe wysuniętym krajem winiarskim świata, ze znaczącym wpływem prądów antarktycznych na klimat.

Sadzonki winorośli trafiły do najbardziej wysuniętego na południe kraju winiarskiego świata na początku XIX wieku. Prawdopodobnie pierwsze krzewy zasadził w Nowej Zelandii w 1819 wieku Samuel Marsden, anglikański misjonarz, a winnica miała wówczas charakter eksperymentalny. Natomiast pierwszą komercyjną winnicę założył pochodzący ze Szkocji James Busby, który produkował wina dla pobliskiego garnizonu.

W XIX wieku w Nowej Zelandii osiedlali się przedstawiciele różnych nacji, którzy przywozili z sobą znajomość uprawy winorośli i produkcji wina.

Z ciekawostek dodajmy jeszcze, że w Nowej Zelandii przez długi czas obowiązywały restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. W XIX wieku wino można było sprzedawać tylko na przyjęcia okolicznościowe. Sklepy z winami mogły powstawać dopiero po II wojnie światowej, a nowozelandzkie wina pojawiły się w supermarketach na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

Marlborough to najsłynniejszy region winiarski Nowej Zelandii, w którym winiarze zajmują się przede wszystkim szczepem sauvignon blanc. Do sukcesu winnic przyczynia się długi okres wegetacyjny, osłonięcie przed południowymi wiatrami łańcuchem Kaikoura, należącym do Alp Południowych, dobre nasłonecznienie i przepuszczalne gleby. Powolne dojrzewanie pozwala uzyskać wybitnie owocowy charakter win, a duże różnice temperatur między dniem i nocą zachować kwasowość.

W naszej ofercie specjalnej znajdziecie zestaw 12 Win Squealing pig sauvignon blanc z tego właśnie regionu.