Chłodne jesienne i zimowe wieczory to czas, w którym wiele osób sięga nie tylko po pyszną herbatę z miodem i imbirem, ale również po aromatycznego grzańca. Czerwone wino z odpowiednimi przyprawami podawane na gorąco nie tylko rozgrzewa, ale również uprzyjemnia czas spędzany z bliskimi albo relaks pod kocem z ciekawą książką czy filmem. Bardzo ważne jest jednak, aby wybrać taki trunek, który najlepiej sprawdzi się do podgrzania. Po jakie czerwone wino najlepiej sięgnąć?

Dlaczego czerwone wino najlepiej nadaje się do grzańca? 

Osoby, które planują przygotować grzańca, najczęściej udają się do sklepu po czerwone wino (choć białe grzane wino również jest pyszne). Taki wybór wynika przede wszystkim z tego, że ma ono bardziej wyrazisty smak od białego, które po podgrzaniu stałoby się jeszcze delikatniejsze. Warto również wspomnieć, że trunek mogą pić również osoby, które nie spożywają alkoholu. Dzieje się tak, ponieważ w sklepach znajduje się wiele win bezalkoholowych, z których również można przygotować aromatycznego grzańca.

Wytrawne czy słodkie? Skąd powinno pochodzić wino do grzańca? 

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest ta, czy grzaniec ma być przygotowany ze słodkiego, czy może z wytrawnego wina. W tym przypadku najczęstszym wyborem jest wino półsłodkie albo półwytrawne, w przypadku których można nadać bardziej charakterystycznego smaku dzięki owocom oraz przyprawom, które się w nich znajdą. Niektórzy jednak preferują wersję wytrawną lub słodką, która mają intensywniejszy smak. Jeżeli natomiast chodzi o pochodzenie grzanego wina, najlepiej sięgać po trunki pochodzenia chilijskiego i portugalskiego.

Smakosze grzańców nierzadko wybierają też wina hiszpańskie oraz węgierskie. Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, skąd pochodzi wybrane wino do grzańca, kluczowy jest sposób przygotowania, który nada mu niepowtarzalnego aromatu. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że wino powinno być podgrzane, a nie ugotowane, a do tego warto do niego dodać pomarańcze lub mandarynki, cynamon, miód, goździki czy imbir.