Jakie wina pić latem, gdy temperatury przekraczają 30°C? Miłośnicy win czerwonych powinni przemyśleć przejście w czasie letnim na barwy białe i różowe. Czerwone wina zazwyczaj pije się w temperaturze pokojowej, a przynajmniej powinno. Jeśli jednak nie jesteście gotowi na zmiany i upieracie się przy pozostaniu przy swoich preferencjach, to proponujemy aby zanim otworzycie czerwone wino, umieścić je na kilka godzin wcześniej w lodówce i wyjąć tak pół godziny przed planowaną konsumpcją. Do posiłku będzie jak znalazł.

Dla tych, którzy na czas upałów gotowi są jednak na zmiany, polecamy wina białe i różowe. Spokojnie możemy je schłodzić do temperatury poniżej 10°C. Po otwarciu należy pamiętać, aby nadal przechowywać je w lodówce, bądź pojemniku z zimną wodą i lodem.

Ze słońcem i upałem świetnie komponują się wina musujące, jak na przykład włoskie spumante, niemiecki sekt, czy hiszpańska cava, a także perliste wina, jak vinho verde z Portugalii, lub frizzante z północnych Włoch.

Można je pić na kilka sposobów. Schłodzone w czystej postaci, w połączeniu z musami owocowymi, czyli w drinkach, oraz jako tak zwany szprycer jak to mówią Niemcy (spritzen – spryskiwać, bryzgać). Ten ostatni sposób picia wina na orzeźwienie w takiej formie stosowali już Hellenowie. Na Węgrzech znany jest jako frycz, w Chorwacji gemiszt, a studenci w Polsce mówią Turbo Ptyś (tyle że zamiast wina różowego stosują wiśniówkę).

Jak przyrządzić szprycera? Potrzebne jest wino i woda (gazowana lub nie, w zależności od upodobań). Zazwyczaj miesza się schłodzone składniki w stosunku 1:1, ale to też zależy od osobistych preferencji. Można dodać jeszcze lód i plasterek cytryny, limonki, pomarańczy, bądź innego owoca. Jakie wino wykorzystać do sporządzania szprycera? Najlepiej nie te z górnej półki, bo jest to raczej napój piknikowy, bądź balkonowy, który będzie dobrze schładzał organizm.

Jeśli nabraliście ochoty na takie spędzenie lata z winem, to koniecznie zajrzyjcie do naszego sklepu do zakładki "oferta specjalna" gdzie w bardzo dobrej cenie można kupić wina potrzebne do sporządzenia szprycera, i to nie jednego.

http://paletawin.pl/oferta-specjalna