Zapewne zauważyliście w naszej ofercie kilka nowości. Jedną z nich jest Pinot Grigio, o którym już wcześniej pisaliśmy, ale smak wina wart jest kolejnego artykułu.

Dom wina Santa Margherita został uznany za pierwszą firmę we Włoszech, która wyhodowała różowe winogrona Pinot Grigio w kolorze białym. Dzięki metodzie opracowanej przez mistrzów piwnicznych Santa Margherita, moszcz nie pozostaje w kontakcie ze skórami, dzięki temu nie uzyskuje koloru rdzy. Po delikatnym prasowaniu moszcz pozostawia się do fermentacji przez 10, maksymalnie 15 dni w temperaturze 18 ° C. Po fermentacji wino jest przechowywane do kontrolowanej temperatury od 15 do 16 ° C w zbiornikach ze stali nierdzewnej do chwili butelkowania.

Santa Margeritha jest więc pionierem nowoczesnych metod produkcji wina Pinot Grigio. A wszystko zaczęło się w 1960 roku, kiedy to dzięki właśnie tej inspiracji tradycyjnymi technikami produkcji wina musującego, uchwycono delikatne nuty owocowe i kwiatowe, i zachowano je w winie, aby były wyczuwalne w smaku.

Wino Pinot Grigio powstaje z pełni dojrzałych winogron Pinot Grigio, zbieranych ręcznie (dzięki temu pozostają całe i zachowują swój delikatny smak i aromat) w pierwszej połowie września, w winnicy Alto Adige we włoskich Alpach.

Winogrona są delikatnie kruszone, a następnie starannie fermentowane w zbiornikach o kontrolowanej temperaturze. Wykorzystuje się kilka dodatkowych tygodni starzenia, aby w pełni rozwinąć smak, dzięki któremu Pinot Grigio stał się sławny. Później jest filtrowane, butelkowane i przygotowywane do sprzedaży.

A jak je serwować? Idealna temperatura wynosi 10 ° C maksymalnie 12 ° C w wysokich i stożkowych szkłach typu tulip. Może być podane jako aperitif, lub z sałatkami z owoców morza, daniami z ryb i skorupiaków zarówno surowymi, jak i gotowanymi. Doskonałe jest również do białego i lekko pikantnego mięsa lub gotowanej i grillowanej ryby oraz sufletu warzywnego.

Aktualnie wino znajduje się w naszej ofercie specjalnej 12 win w cenie 11 z darmową dostawą :)