Podczas spotkania rodzinnego, bądź w gronie znajomych zamierzamy podać różne rodzaje win. Czy kolejność ich serwowania jest ważna? Oczywiście! Należy trzymać się kilku istotnych zasad:

1. Wino białe podajemy przed winem czerwonym, gdyż te z reguły jest pełniejsze i bardziej intensywne w smaku.

2. Wina lekkie serwuje się przed ciężkimi, czyli jeśli mamy wino młode i stare, to najpierw serwujemy wino młode z uwagi na fakt, że wina dłużej dojrzewające z czasem nabierają winnego smaku.

3. Wina wytrawne podajemy przed półwytrawnymi i słodkimi, bo te ostatnie mają większa zawartość nieprzefermentowanego cukru, który sprawia, że są pełniejsze w smaku. 

4. Pomiędzy degustowaniem kolejnych trunków możemy przepłukiwać usta wodą w celu oczyszczenia kubków smakowych, jednak jest to sprawa indywidualna, a nie obowiązek.

5. Przy zmianie wina można przepłukać wodą, kieliszek, zanim naleje się kolejne - nawet jeśli jest tego samego koloru, lecz innego szczepu.

Od tych zasad zdarzają się jednak wyjątki. I tak na przykład słodkiego Rieslinga podamy na sam koniec posiłku, po wytrawnych winach czerwonych. Dlatego oprócz stosowania się do powyższych zaleceń, należy kierować się również własnym smakiem i zdrowym rozsądkiem.