Mamy najpiękniejszą porę roku. Na gorące letnie dni polecamy arbuza i... oczywiście wino.

Pierwsza najprostsza propozycja:

1. Arbuz musi być spory i dojrzały, robimy w nim dziurkę taką by zmieściła się szyjka od butelki. Szyjkę od butelki myjemy i osuszamy. Wino otwieramy i wstawiamy do góry dnem w arbuzie, zostawiamy do całkowitego wchłonięcia płynu przez arbuza. Schładzamy i podajemy pokrojony owoc na części.

2. Kolejna propozycja to szprycer arbuzowy. Wystarczy zmiksować owoce, dodać wino i wodę gazowaną. Idealna sprawa na śniadanie na trawie i letnie przyjęcia.

Składniki:
kilo arbuza
pół butelki białego wina
200 ml schłodzonej wody gazowanej
sok z połowy cytryny
lód do podania

Arbuza pozbawiamy skórki i pestek. Miksujemy z winem i sokiem z cytryny. Przed podaniem dodajemy wodę gazowaną i kilka kostek lodu na każdą porcję.

3. Klasyczne mojito to drink idealny na każdą porę roku, ale wymieszane z soczystym arbuzem staje się królem letniej imprezy. Pokochacie tego drinka za jego orzeźwiający smak.

Składniki:

450g miąższu arbuza (około 3 szklanki, bez nasion)

10 listków mięty, sok z 1/2 limonki

100 ml białego rumu

2 łyżki brązowego cukru

5-6 kostek lodu

 

Wydrążcie z arbuza 3 szklanki miąższu. Zróbcie to za pomocą łyżki. Upewnijcie się,że w miąższu nie ma nasion. Dodajcie rum i zmiksujcie. W małej miseczce zmieszajcie liście mięty, sok z limonki i brązowy cukier. Całość trzeba rozgnieść drewnianą łyżką lub tłuczkiem, żeby mięta puściła sok i zaczęła pachnieć. Dodajcie do drinka i wymieszajcie. Kostki rozbijcie, włóżcie do szklanek i dolejcie mojito, które możecie udekorować listkiem mięty, kawałkiem arbuza i limonki.