Na większości grilli królują kiełbasy, karkówki i steki. Coraz częściej pojawiają się grillowane warzywa. Owoce jednak – wciąż stanowią egzotyczne menu i dość rzadko można je zobaczyć na ruszcie. Tymczasem stanowią pyszną alternatywę dla ciężkostrawnych dań. Przypominamy również, że grillowane owoce najlepiej będą smakować z Muscatami i półsłodkimi lub półwytrawnymi Rieslingami.

Grillować można każdy owoc, należy jednak pamiętać, że na ruszt powinny trafić takie, które są dojrzałe, ale niezbyt miękkie. Aby zapobiec przypaleniu, przed umieszczeniem ich na grillu warto wymoczyć je w zimnej wodzie. Owoce można również marynować. Najlepiej zrobić to w winie lub soku z cytryny z dodatkiem miodu.

Większość owoców podczas grillowania staje się jeszcze bardziej słodka. Dlatego nie warto ich dodatkowo dosładzać. Możesz jednak oprószyć je wanilią lub cynamonem.

Zdarzyło się wam jeść grillowanego arbuza? Przy przygotowaniu go musicie pamiętać, aby nie był zbyt dojrzały. Wystarczy, że wyjmiecie z niego pestki i posmarujecie oliwą. 2 minuty na ruszcie wystarczą, żeby cieszyć się orzeźwiającym smakiem arbuza. Pod koniec pieczenia możecie polać owoc sokiem z cytryny i pomarańczy.

Więcej rad dotyczących grillowanych owoców już w kolejnym temacie ;)