Sangría to tradycyjny hiszpański napój alkoholowy, produkowany z wina z dodatkiem owoców, soków owocowych, lodu oraz wzmacniaczy smakowych w postaci różnych winiaków lub innych trunków.

Nazwa sangría (z hiszpańskiego oznacza krwawienie) została nadana ze względu na jej głęboki czerwony kolor. Pochodzi ze wschodniego wybrzeża hiszpańskiego (region Walencji), skąd rozprzestrzeniła się na całym Półwyspie Iberyjskim.

Początkowo napój ten (pity na polach w czasie żniw) składał się wyłącznie z wina i wody, dopiero z czasem zaczęto dodawać do niego cukier, owoce i mocne alkohole.

Sangria pita jest również w Peru, Urugwaju i innych krajach Ameryki Południowej.

Sangria występuje w wielu różnych wersjach. Do jej przygotowania wykorzystywane są różne rodzaje owoców, w zależności od baru, regionu czy pory roku. Najczęściej w Sangrii znajdziemy pomarańcze oraz jabłka, popularne są również brzoskwinie, limonki, winogrona, truskawki, a nawet banany. Sangria przygotowywana jest na tak wiele sposobów, że jej smak w dwóch sąsiednich lokalach może bardzo się różnić – z pewnością będzie jednak dość słodka i orzeźwiająca. Oprócz wersji tradycyjnej znanych jest wiele jej wariantów na przykład z winem musującym lub winem białym, ale to już temat na kolejny wpis na blogu ;)

A jak ją przygotować? Oto potrzebne składniki:

1,5 litra czerwonego wytrawnego wina (2 butelki)
1 jabłko zielone (ok. 200 gramów)
1 jabłko czerwone (ok. 200 gramów)
2 średnie pomarańcze (ok. 200 gramów)
2 brzoskwinie (ok. 180 gramów)
1 cytryna (ok. 100 gramów)
500 ml soku pomarańczowego
4 łyżki cukru (ok. 60 gramów)
200 ml brandy (lub inny alkohol)
660 ml Fanty, Sprite'a lub innego napoju gazowanego

Na początek przygotujcie naczynie, w którym będziecie przygotowywać Sangrię. Może być to garnek, duża miska lub dzbanek, ważne, aby rozmiar pozwolił zmieścić wszystkie składniki oraz mieścił się gabarytowo do lodówki. Jeśli chcecie przygotować Sangrię dla mniejszej ilości osób (z jednej butelki wina), podzielcie wszystkie składniki na pół.
Do małego garnka wlewamy pół szklanki wody (120 mililitrów), do którego następnie wsypujemy 4 łyżki cukru. Można użyć cukru białego lub brązowego. Całość podgrzewamy na niewielkim ogniu i mieszamy, aż cukier się rozpuści i odstawiamy powstały syrop do ostygnięcia.

Pomarańcze, jabłka, brzoskwinie oraz cytryny myjemy. Opcjonalnie można użyć również truskawek, bananów oraz limonek w rozsądnej ilości. Do miski wlewamy pół litra soku pomarańczowego. Świetnie sprawdzi się również sok świeżo wyciskany.

Zielone oraz czerwone jabłko pozbawiamy gniazda nasiennego, a następnie kroimy w kostkę i wrzucamy do miski. Brzoskwinie pozbawiamy pestek, najlepiej zrobić to przez przekrojenie ich na pół i lekkie przekręcenie obu połówek.
Zrywamy skórkę z brzoskwiń, a następnie kroimy je w niewielką kostkę i wrzucamy do miski.

Pomarańcze kroimy w plasterki i wrzucamy je do pozostałych owoców. Cytrynę kroimy na połówki i wyciskamy z niej sok do miski z naszymi owocami i sokiem pomarańczowym. Do miski dolewamy, rozpuszczony wcześniej w wodzie, cukier.

Wlewamy dwie butelki wytrawnego czerwonego wina.

Do Sangrii nie trzeba kupować drogiego wina. W Hiszpanii najczęściej do przygotowania tego niezwykle popularnego napoju wybierane są te tańsze. Dokładnie mieszamy i odstawiamy do lodówki na przynajmniej 2-3 godziny.Większa liczba godzin w lodówce wpłynie na napój pozytywnie, jeśli możecie przygotować i odstawić go do lodówki 5 czy 6 godzin wcześniej to zróbcie tak. Po 2-3 godzinach owoce powinny już dobrze przejść winem, a my możemy przystąpić do ostatnich etapów przygotowania Sangrii, które należy wykonać tuż przed podaniem.

Jeśli Sangrię będziemy podawać w innym naczyniu, to przelewamy do niego napój wraz z kawałkami owoców, pozostawiając jednak trochę miejsca na dodatkowe składniki.
Do napoju wlewamy brandy, koniak lub inny wysokoprocentowy alkohol, który lubimy. Alkohol w Sangrii powinien dodawać jedynie aromatu, nie powinien być bardzo wyczuwalny. Jego ilość jest sprawą bardzo indywidualną i zależną od Waszych osobistych preferencji. Jeśli chcecie, aby Wasza Sangria była mocniejsza, możecie użyć nawet 500 mililitrów wysokoprocentowego alkoholu. Proponuję jednak zacząć od mniejszej ilości, ponieważ w razie potrzeby możecie wzmocnić Sangrię już po podaniu.
Do napoju dodajemy Fantę, Sprite lub inne cytrynowe i pomarańczowe napoje. Czasem stosuje się również gazowaną wodę mineralną, oraz dorzucamy sporą ilość kostek lodu.