Zbiory wiśni już za nami i w niejednym domu na pewno znajdzie się buteleczka wiśniówki własnej produkcji. Jak można ją podawać, oprócz tradycyjnego sposobu w kieliszku? Otóż, aby docenić smak tego trunku, to można z lodem w szklance do whisky.

Można również podać ją w postaci drinka King Peter. Jest to klasyczne połączenie wiśniówki i toniku z dodatkiem lodu.  Wystarczy wlać 40 ml wiśniówki do wysokiej szklanki, dodać lód i dopełnić tonikiem. Kilka kropel soku z cytryny poprawi smak, a dodatkowo można także udekorować brzeg szklanki jej plastrem.

Kolejna nasza propozycja to Cherry Vodka Sour. Do przygotowania będziemy potrzebować sok z jednej cytryny lub limetki, 50ml wiśniówki, 2-3 łyżeczki cukru, oraz wodę mineralną gazowaną do dopełnienia (opcjonalnie). Sok z cytryny możemy zastąpić dowolnym innym sokiem z cytrusów – pomarańczy, lub grejpfruta.

Jeśli chcemy zaskoczyć nie tylko smakiem, ale również wyglądem, to polecamy drink na bazie wiśniówki - Krew i piach.  Wykonanie jest również proste jak w przypadku wcześniejszych propozycji. Mieszamy w shakerze 20-30 ml dowolnej brandy i sok pomarańczowy (100-150ml), następnie całość wlewamy do wysokiej szklanki i powoli dodajemy 30-40 ml wiśniówki. W efekcie w szklance powinny powstać czerwone smugi.

Ostatnia nasza propozycja to Cherry brandy Flip, czyli drink dla osób szukających nieprzeciętnych rozwiązań. Do przygotowania będziecie potrzebowali żółtko, śmietanę, no i oczywiście wiśniówkę. Żółtko jaja mieszamy w shakerze wraz z 40ml wiśniówki i 20ml słodkiej śmietanki. Powstały drink przelewamy ostrożnie do kieliszka koktajlowego, oprószamy delikatnie cukrem waniliowym i dekorujemy kandyzowaną wisienką.

Smacznego!